Самбо Krugosvet енциклопедия

Самбо (от "самозащита без оръжие"), един вид бойни спортове, както и цялостна система за самозащита. Той е разделен на два вида: спорт и бойно самбо. Спорт Самбо - вида на борбата с голям арсенал от болезнени и задушаващи приеми и хвърля, използвани в стойка и на земята. Бойно самбо (приета в специализирани звена на Министерството на вътрешните работи и Министерство на отбраната), в допълнение към методите за борба включва забележителните техники, работа с оръжия, специално оборудване: робство, ескорт и т.н.

Роден в Съветския съюз, спортно самбо с течение на времето е широко разпространена извън страната. Редовно се провеждат световни и европейски първенства за мъже и жени, и т.н. състезания.

Това е квадрат 10 х 10 или 13 х 13 m от синтетичен материал (с дебелина най-малко 5 см). килим повърхност затваря специален одеяло. Работната областта на килима, на която надпреварата -. Диаметър кръг от 9.6 m Ширина остатък на мат (зона на безопасността) следва да бъде най-малко 2 m във всяка точка.

Две противоположния ъгъл означен със син килим (в ляво на официалната таблица) и червено (вдясно) цвят.

Облекло бойци.

Тя се състои от специална яке на червени или сини, спортни шорти и борба обувки. Мъжете имат право да носят защитно превръзка (или мивка), жени - бански топ или затворени.

По време на презентацията е забранено да се носят пръстени, вериги и други предмети, които биха могли да причинят вреда на спортист или противника си.

28-30 кг, 32 кг, 35 кг, 38 кг, 41 кг, 45 кг, 49 кг, 53 кг, 57 кг, 62 кг, 67 кг, кг (мъжки);

26 кг, 28 кг, 30 кг, 32 кг, 34 кг, 36 кг, 38 кг, 41 кг, 45 кг, 49 кг, 53 кг, 53 кг (женски);

Средна възраст: 38-40 кг, 42 кг, 45 кг, 48 кг, 51 кг, 55 кг, 59 кг, 63 кг, 68 кг, 73 кг, 78 кг, 78 кг (мъжки);

Стари възраст: 48 кг, 52 кг, 56 кг, 60 кг, 65 кг, 70 кг, 75 кг, 81 кг, 87 кг, 87 кг (мъжки);

40 кг, 44 кг, 48 кг, 52 кг, 56 кг, 60 кг, 65 кг, 70 кг, 75 кг, 75 кг (женски);

Млади и възрастни: 52 кг, 57 кг, 62 кг, 68 кг, 74 кг, 82 кг, 90 кг, 100 кг, 100 кг (мъжки);

48 кг, 52 кг, 56 кг, 60 кг, 64 кг, 68 кг, 72 кг, 80 кг, 80 кг (женски);

Veterans: 62 кг, 68 кг, 74 кг, 82 кг, 90 кг, 100 кг, 100 кг (мъжки).

С тегло на участниците се извършва веднъж: в деня преди събитието или на първия ден - два часа преди началото на състезанието.

Съдийската.

Бийте бойци съдийски екип, състоящ се от: мат председател, съдия, докосване съдия, хронометър, технически секретар и съдия-информатор. бойци Екшън оценява неутрален съдийство трио: председателят на мат, съдия и съдия. Всеки един от тях взема решения самостоятелно.

В началото и в края на двубоя.

Първият отива на бореца за мат в червено яке и седна в ъгъла, а след това - боец ​​в синьо сако.

След представянето на конкурентите се срещнат в центъра на тепиха и се ръкува. Вземете една крачка назад и съдийските свирка започват да се бият. Това е сигнал за края на мача - гонг.

Правейки битка.

В спорта по самбо се допускат: хвърля, куки, подкопава, припадъци, болезнено държи, задържане и други офанзивни и дефанзивни действия .. Борбата е в багажник, и лежеше на килима (на земята).

По време на борбата бойците нямат право да отидат в чужбина килим без разрешение на съдията. Атлетът може, с разрешение на съдията да напусне килим за почистване на боя. Медицинска помощ се предоставя на килима или на ръба на килима. В постановяването му е дадено общо не повече от 3 минути по време на една контракция.

Продължителността на срещата.

За възрастни и по-възрастните - на 5 минути (на съпруга) и 4 минути (съпруги) за средните и по-ранна възраст - 4 мин (съпруг и съпруга), за ветерани - 4 мин (съпруга) и 3 минути (съпруги). Той заема "нетна време".

Ако събитието се провежда в един ден, броят на бори за един спортист не може да надвишава 9, ако повече от един ден - 5. За по-възрастните и по-младите допустимите стойности - 7 борби в еднодневни състезания и 4 - в много дни.

почивки между контракциите трябва да бъде най-малко 10 минути за възрастни и юноши и най-малко 15 минути - за момчета и юноши.

Определянето на победителя от двубоя. Технически точки и квалифицирани точки.

борба резултат може да бъде един победата и поражението на друг борец или поражението на двете спортисти.

Победата може да бъде: чиста, с предимството на точки, технически, за да се предотврати, при отстраняване на врага за пасивност.

Чиста победа връчена за чисто хвърляне или подаване ход, който доведе до фалит на врага, за да продължим да се борим, с очевидното предимство на един от борците (тя набира 12 точки или повече), с премахването на врага от схватката. (Почистете счита хвърлей нападателя, без да падне, при която напада, който беше в стоящо положение, попада отново.) Ако победителят получава ясна победа 4 квалификационни точки.

Ако в края на срещата, един от състезателите вкара 8-11 точки, той е удостоен с победа с предимство. Победителят след това получава 3.5 квалифицирани точки. В присъствието на загубилия отбелязани точки по време на борбата, той получава 0,5 точки.

Ако борец отбелязаната от 1 до 7 точки, той е удостоен с победа от точки. Победителят получава 3 точки, загубилият - 1 (с точки).

В случай на равен брой точки победителят е техническа боец, който има най-много марки за технически действия: например, дейността. Той е обвинен 3 квалификационни точки, победи - 1 точка (ако има технически точки). В равенство на "активен" победата е дадено на този на конкурентите, които са прекарали повече приеми в продължение на 4 и 2 точки. Ако има само "активност" и никакви точки на края на победата на мач се присъжда на бореца, който тези оценки повече с един и същ номер на "активен" - този, който има последната дейност. В този случай, победителят получава 2 точки, загубилият - 0.

Ако в края на двубоя и двата бойци не са технически точки и "активност" са оценките и има равен брой предупреждения, победител е този, който има последната оценка за предупреждението обявен за противника. За предупреждението за победа борец получава 2, а загубилият - 0 точки.

Решението на главния съдия боец ​​може да бъде дисквалифициран и изключен от състезанието с наградата на неговия опонент явна победа. А борец може да бъде отстранен: Ако се опитате отново да извърши забранено акт, ако тя не се вписва в срока от три минути позволено за предоставяне на медицинска помощ, след две предупреждения, и ако е необходимо, да го декларират една трета за избягване на бой. Ако дисквалификацията и оттеглянето на конкуренцията боец ​​противника си може да получи от 2 до 4 точки - в зависимост от ситуацията и решението на журито.

Борецът също могат да бъдат отстранени в подготовката на травма, за неявяване на килима за 1.5 минути след обаждането на килима за брутен поведение към противника съдии за отказ се прилага претендент за ръката, за провеждане на неправилен прием, в който е получил противник нараняване - за сключване на лекар - не може да продължи да се бори за измама съдии. В този случай, на атлета, заснет от конкуренцията получава 0 точки, опонентът му - 4.

Технически точки.

Атакуващият борец, не му донесе ясна победа, се оценява. Качество и, съответно, към актьорския състав на оценката зависи от следните фактори: ситуацията, в която трябваше да се хвърлят на нападателя и нападнат, без да падне или падането проведе хвърлей от това коя част на тялото падна на противника в резултат на удар.

4 точки се присъждат: за хвърляне с понижение от изправено положение, когато противникът пада на гърба си за хвърляне, без да падна, когато противникът пада върху него, за провеждане на 20 секунди.